понеделник, 23 февруари 2015 г.

Какво влияе на настроението ни? Кои храни да избираме според цвета им?




Какво влияе на настроението ни? Кои храни да избираме според цвета им?
Всяко едно изказване, поглед, случка, влияе на настроението ни. Всичко това се отразява негативно върху тялото и най вече на здравословното ни състояние. Голяма роля има както цветът на мебелите и стените, то така и цветът на приготвените ястия. Благодарение на богатото изобилие от храни, всеки може да сътвори цветова гама, която да е способна да прави чудеса. С вече добре организираните хранителни стоки-доставка, която може да се извърши по всяко едно време, всеки един от нас може да приготви кулинарен шедьовър. Много специалисти са се захванали да изследват как влияят цветовете на нас когато видим едно ястие. С правилно подбрани цветови нюанси на храната и обстановката подобряват апетита и цялостното храносмилане.
На скоро няколко учени от Полша, направили изследване с обикновени за човешкото око хранителни продукти, които били променени с помощта на осветление в други цветове, които реално няма в природата. Малките грахови зърна , станали на червен хайвер, а доставка на месото придобило сивкав цвят и много др. Били избрани хора, които вече с а поогладнели, но интересното в случая е,че почти никой не докоснал ястията, а тези, които се престрашили почувствали, че им става лошо. Това довело до крайният резултат от изследването, че за да се подобри апетитът и усвояването на храната, съдовете също е нужно да бъдат в цвят като червен, оранжев или жълт, за да се доставя по - голямо удоволствие. Съдове, които са в цвят син, черен са за тези хора, които искат да  отслабнат. Необходимо е да се хранят и на по лека светлина. Цветът на храната играе съществена роля. Червените храни приповдигат настроението, помагат и в борбата с депресиите. Оранжевият цвят, подобрява храносмилането. Тези храни съдържат бета каротин. Медът, пъпешът и всички плодове и зеленчуци подобряват настроението. При проблем с корема, решението е повече грозде, което помага за болките в стомаха и подобряват зрението и имунитета. Зелените плодове и зеленчуци съдържат витамини от групата В, А, С, К, Е, калий и фолати, лутеин. Вареният ориз, картофите както и млякото са богати на въглехидрати. Имунната система на всеки човек през зимният период от година се нуждае от допълнително подкрепа. Затова е добре да изберете комбинация от пиене на витамини и консумацията на такива от всички полезни хранителни стоки. Хранете се с пълноценна храна, даваща достатъчно витамини. Кои храни предпочитате да консумирате? Цветът влияе ли на избора ви? През зимата хапвате ли достатъчно плодове?

сряда, 4 февруари 2015 г.

Кои са психосоциалните рискове и стрес на работното ни място?




Кои са психосоциалните рискове и стрес на работното ни място?
На всяко едно работно място има стрес, Тези психосоциални рискове са сред големите предизвикателства за безопасността и здравето при работа на всеки един човек. Ако този стрес е постоянен, след време ще запознае да  оказва въздействие върху здравето на отделните лица, от там работата ще се отрази на организациите и икономиката. След направено проучване е установено, че голяма част от  европейските работници смятат стреса за явление на работното място без, което просто не може и са го приели за обичайно. Когато става дума за безопасност на работното място не бива да се има предвид само наличието на пожарогасители обслужване например, но и за отношението.  Психичното здраве е доста крехко, а  стресът понякога е дори  заклеймяван. Нужно е да се  разгледа  като организационен проблем, а не като личен недостатък. Тези проблеми лесно могат да бъдат управлявани като всеки друг риск на безопасността и здравето по време на  работа.
Какво точно е психосоциален  риск и стрес?
В повечето случаи тези психосоциални  рискове са резултат от не добро предварително  планиране, не добро организиране и на края не правилно управление на труда.Когато всичко това е в комбинация с  лоши социални условия на работното място се стига до  отрицателни психологически, социални  и дори физически последици. На работното място те се проявяват като  стрес,  изтощение и депресия. Нужно е да има както пожарогасители, аптечки и дори врати при пожар за безопасността на хората по времена работа, то така и добра атмосфера. До  психосоциални рискове се стига поради наличието на несигурност на работното място, прекомерно работно натоварване, неефективна комуникация, психологически и социален тормоз и т. н.  По време на  обсъждане на изискванията на работното място трябва  да се разграничат всички психосоциални рискове. Понякога има твърде много натоварване, което понякога може й да е   стимулиращо, но ако е редовно може да доведе и до  проблемни.  В повечето случаи, служителите  изпитват стрес, когато изискванията към тях на работното място са по-големи от техните собствени способности, за  да ги изпълнят в посоченото време. От там идват и  сериозни проблеми с физическото здраве. Постепенно се забелязва увеличение на отсъствията, а стресът може да допринесе за повишаване на процента на ранно пенсиониране. На вашето работно място има ли постоянен стрес? Как се справяте с него, за да запазите здравето си?

вторник, 3 февруари 2015 г.

Каква е българската възрожденска къща?




Каква е българската възрожденска къща?
Има три етапа, които са подчинени на периодизацията и  развитието на този тип възрожденски къщи. Първият е от края на 18  до 30-те години на 19 век. Вторият етап е от 30-те години на 19  до 60-те години на19  век и третият етап  от 60-те години на 19  век до Освобождението през 1878 година. Сега ще разгледаме етап по етап развитието на къщата през Възрождението:
Първи етап:  къщата е по- често срещана    в планинските райони, в по -  процъфтяващите български селища.
Вторият етап:  той е по – кратък път първият и при него  в стилово отношение се появяват  разнообразни  и разнородни модели. Развива се  културното и стопанското средище в българските земи. Тогава Пловдив става важна част от земите ни.  Започва да се развива цялостното конструктивно начало на ранната възрожденска къща. Тя става отражение на самочувствието на българска буржоазия, която постепенно се създава. За направата на къщи е важно да имат стабилни основи да се използват бетонови изделия, които да дадат здравина. Постепенно хората изпитват нужда от по голямо пространство и жилищата  се обогатява и с повече помещения, които са сравнително  по-просторни и хигиенични.
През третия етап: който е  най-кратък, възрожденската къща се развива  предимно в две  посоки. Появява се  симетрична къща.  В средата на 19  век от Запад започва да прониква  И класицизмът. Той започва   да се прилага  при външната декорация на сградите.  Традиционната българска селска къща и до ден днешен е от камък. Силно отличаващи се на първият етаж  камък, а на вторият  дървена конструкция. Днес се опитват да се реставрират  старите къщи. Целта е максимално   да се запази духа на българската възрожденска къща. Макар и да има модерни ламиниран паркет и всякакви модерни мебели, важно е да се запази фасадата, за да могат и следващите поколение да се докоснат до тях и да оценят всичко, което имаме. През 20-ти век къщите са предимно тухлени.  През 21-ви век навлизат и дървените къщи, които са по американски образец.  Къщите са неподвижни и остават на мястото на което са построени. Освен тези, които са  - къщи на колела, като фургоните. Били ли сте в град като Пловдив? Обичате ли старите възрожденски къщи? Те дават енергия и ни припомнят кои са корените ни. Бихте ли живели в такава къща?