неделя, 13 октомври 2013 г.

Как да предпазим децата от вредните навици



Как да предпазим децата от вредните навици

Повечето вредни навици при децата са условни рефлекси, като  те се образуват на базата на така нареченият  безусловен хранителен рефлекс. И най-често срещани са смукането на палецът или друг пръст, както и смукането на биберон след година и половина дори  и повече , смукането на език, на буза, или на  устна, по често се среща и смукане на  твърди предмети, неприятно скърцане със зъби, или дишане през устата. Именно тези вредни навици водят до някакво разместване на зъбите и от там съответно нарушения в развитието на челюстите, които ще им трябват за цял живот, затова, ако от някоя частнадетска ясла в София или друг град из страната ни кажат, че детето има подобен проблем , не бива да обръщаме гръб , а да проверим и да  помогнем. Ако не предприемете нещо, то ще се сблъскате с проблеми като най-често това са изместване на горните предни зъбки доста по напред,  или прекомерно развита горната челюст и обратното недоразвита долната челюст.
Възможно е да се образува отворена захапка , и от там нарушение на нормалните контакти на горни и долни зъбли, те могат да се движат навсякъде и при постоянен напън може и да има изместване назад и навътре на долни фронтални зъбки, или прекомерно развитие на долна челюст. Но тук е много важно да знаете, че тези деформации не се проявяват само при временните зъби при децата . Важно е да разберете, че това са трайни изменения в челюстите, които довеждат до  нарушения и в постоянното съзъбие в по на атъчното развитие при децата. Не бива да си казвате, че децата като ходят още на детска ясла или градина всичко е позволено, напротив, това ще доведе до по нататъчното има оформление.
Именно за премахването на  тези  вредни навици се прилагат много  различни средства. За жалост повечето родители допускат 1  сериозна грешка като  използват много жесток подход, като например да мажат пръстчетата или конкретните проблемни  предмети, които детето смуче, с някакви горчиви или дори лютиви вещества. Тук е много важно да се знае, че този подход обикновено не води до абсолютно никакви добри резултати , а детето просто сменя един вреден навик с някакъв друг. По – добрият вариант е  като обърнете повече внимание на детето,  и го наблюдавате , наблюдавате поведение и действията му. Не е нужно веднага  да се карате на детето, а просто да отвлечете вниманието му от това предстоящо  извършване на самото действие.

Няма коментари:

Публикуване на коментар